Fa- és fasor ültetés, fenntartás
A megrendelői igényeket és az élőhely adottságait figyelembe véve (talajminőség, rendelkezésre álló hely, élő és épített környezet, stb…) segítünk kiválasztani az adott helyre megfelelő fafajt (fajtát), majd beszerezzük a facsemetéket és el is ültetjük Önnek.
Igény esetén vállaljuk az ültetett fák hosszútávú gondozását.
Az ültetés főbb lépései:
-
(Fahely kiválasztása)
Ha még nem biztos a leendő fa elhelyezésében, az Ön által megadott szempontok figyelembevételével segítünk kiválasztani a megfelelő helyet.
-
Fafaj kiválasztása, facsemete beszerzése
A rengeteg faj és kertészeti változat között nem nehéz elveszni. Az adott fahelyhez mérten segítünk kiválasztani a megfelelő fajt, amit igény esetén be is szerzünk Önnek.
-
Ültetőgödör kialakítása
Az ültetőgödör megfelelő kialakítása elengedhetetlen a facsemete gyors és egészséges fejlődéséhez. Ilyenkor lehet elvégezni az esetegesen szükséges talajcserét, tápanyag utánpótlást, de ide kerül beépítésre a facsemete rögzítésére szolgáló támrudas vagy horgonypontos támasztórendszer is.
-
Facsemete elültetése
A gyökérzet ültetés előtti eligazgatásával elkerülhetők az ebből fakadó gyökérzetet érintő növekedési rendellenességek, pl. fojtógyökér vagy dugóhúzó gyökér kialakulása.
-
Indító metszés
Ekkor alakítjuk ki a leendő koronaformát. Egy jól kivitelezett indítómetszéssel jelentősen lecsökkenthető a későbbi koronaalapi és lombkoronabeli rendellenességek kialakulásának kockázata.
-
Első zöldmetszés
Az ültetés folyamata az indító metszéssel befejeződik, de igény esetén az első zöldmetszést térítésmentesen elvégezzük az általunk ültetett facsemetéken, az ültetést követő első vegetációs időszakban.
Ekkor még kis sebzéssel tudjuk korrigálni az indító metszés után kialakuló hajtásokat, megfelelő lomkorona nevelésére ösztönözve ezzel a fát.
Favizsgálat
A favizsgálat menete:
A környezetbiztonsági favizsgálat egy vizuális alapon történő favizsgálati eljárás, melynek során az alapadatok felvételét követően (fafaj, famagasság, törzsátmérő stb...) a fa legkritikusabb részeinek elváltozásait keressük.
A favizsgálat a fa tágabb környezetének elemzésével kezdődik, majd a csurgóterület, vagyis a gyökérzetet rejtő földfelszínt vizsgáljuk. Itt rengeteg árulkodó jelet figyelhetünk meg a gyökérzet és a fa egészének állapotára vonatkozóan, úgy mint felszínre került gyökérzet, talajrepedések, a talaj tömörödése, korábbi földmunkák nyomai, de még a térburkolat is fontos szempont lehet.
Ezután a gyökérnyak állapotát vesszük szemügyre. Ez az egyik legkritikusabb pont a fa fiziológiáját tekintve, hiszen itt találkoznak a törzs és a gyökérzet szállító szövetei. A gyökérnyak állapotából következtethetünk a gyökérzet és a törzs belső részének, a gesztnek az állapotára.
A törzs vizsgálata talán a legegyértelműbb, itt szintén sérüléseket, elváltozásokat keresünk.
A koronaalap a gyökérnyakhoz hasonló érzékeny pontja a fának. Az itt található elváltozások, rendellenességek súlyos következményekkel lehetnek a fa fiziológiájára és a lombkorona állékonyságára. A koronaalapban általában a vázágak elágazásának módját, odvasodást, vízzsákot keresünk. A koronaalap állapotáról következtetni lehet a fa belső szerkezetének állapotára is.
A lombkoronabeli elváltozások a törzshöz hasonlóan egyértelműen megfigyelhetők, egy letört vagy elszáradt ág bárki számára feltűnő, de szakavatott szemnek a fa ezen része is sok mindent elárul a teljes fa állapotáról.
Favizsgálati dokumentum:
A vizsgálat során kitöltött adatfelvételi lap alapján elkészítünk Önnek egy környezetbiztonsági favizsgálati dokumentumot, mely tartalmazza az adott fa/fák általános állapotát, és minden fára "személyre szabott" ápolási javaslatot.
Kataszterkészítés
A fák kataszterbe vétele az állapotuk és az elvégzett ápolási munkák nyomon követése miatt lényeges. Faállományban ez a dokumentum képezi az alapját a fenntartási munkák előkészítésének, tervezésének. Segítségével naprakészen ismerhetjük az egyes fák állapotát, tervezhetjük a következő ápolási munka idejét.
Minden fát egyedi azonosítóval látunk el, majd felvesszük az alap adatokat:
-
Elhelyezkedés (terület, koordináta)
-
Fafaj (fajta)
-
Famagasság
-
Törzsmagasság
-
Törzsátmérő
-
Koronaátmérő
A fakataszter készítése során minden fára környezetbiztonsági favizsgálatot végzünk, mely alapján tervezhető és ütemezhető a soron következő beavatkozás.
Favédelem
Ha favédelemről beszélünk, nem elegendő a fa föld feletti, látható részére gondolni, a gyökérzet sérülése ugyanolyan súlyos, esetenként súlyosabb következményekkel járhat.
A mechanikai sérülések mellett számtalan egyéb káros hatás érheti a fákat. A teljesség igénye nélkül: talajtömörödés, terepszint megváltozása, talajvízszint változása, szálló, lerakódó por, különböző kemikáliák levegőbe és talajba jutása, földmunkák, közlekedés, depóniák, szélárnyék megszűnése, de még a fényviszonyok változása is jelenthet problémát.
Olyan károk keletkezhetnek, melyek talán azonnal nem is tűnnek fel, de idővel a fák pusztulását, kidőlését eredményezhetik.
Építéshelyi favédelem kialakítása során kijelöljük a fa védelmi zónáit, szükség esetén mechanikai védelmet alakítunk ki. Amennyiben elkerülhetetlen a védelmi zónán belüli tehermozgatás, segítünk a talaj tehermentesítésének kialakításában (talajtömörödés megakadályozása). Védőzónán belüli földmunka esetén kialakítjuk a megfelelő gyökérvédelmet.
Sérülés esetén, amennnyiben lehetséges, fasebészeti eljárásokkal segítjük a sérülés regenerációját.