A faápolás célja a városi környezetben álló fák megóvása, erősítése, egészségének védelme, biztonságosságának megőrzése, helyreállítása. A faápoló pedig az a személy, aki ezeket a feladatokat szakszerűen és kellő biztonsággal el tudja végezni.
A fák ápolása alapos élettani és technikai ismereteket igényel. Hozzáértő ápolás mellett egy első ránézésre kivágandó fát még hosszú ideig biztonságosan meg lehet tartani, de ami fontosabb, ha egy egészséges fához szakértelemmel és alázattal nyúlunk, az a fa még hosszú évtizedeken, de akár évszázadokon át szolgálhatja környezetét.
Az alább felsorolt metszési és ápolási módok tájékoztató jellegűek. Számos egyéb faápolási praktika létezik, az összes felsorolása és ismertetése szinte lehetetlen lenne.
Teljes körű ápolási javaslatért és annak kivitelezéséért vegye fel velünk a kapcsolatot.
Ápoló metszés
Az ápoló metszés célja a fa egészségének és biztonságosságának megőrzése, az egészséges növekedés és a fajra jellemző habitus elősegítése, fenntartása.
Ez egy kismértékű beavatkozás, ilyenkor jellemzően az elszáradt, sérült, beteg, sűrűn növő, vagy rossz állású ágakat távolítjuk el. Ez a metszési mód tulajdonképpen a fákra jellemző természetes ágtisztulás mesterséges kivitelezése.
Eredménye egy szellős, napfény és szél által átjárható, egészséges és biztonságos lombkorona.
Ritkító metszés
A korona ritkítása minden esetben ápoló metszéssel kezdődik, és a megmaradó lombkorona egyenletes ritkításával folytatódik. Az ápoló metszésnél erősebb beavatkozás, de a fa fiziológiai egyensúlyába kis mértékben avatkozik be. Akkor javasolt, ha a lombkorona szerkezete nagyon sűrű, átláthatatlan.
Az így megmetszett lombkorona napfény és szél által jól átjárható, fertőzésekre kevésbé fogékony, csökkent tömegével és vitorlafelületével a szélnyomásra kevésbé érzékeny.
Koronaformáló metszés
A lombkorona méretének teljes fára kiterjedő vagy részleges csökkentése (kurtítása), a lombkorona emelése, közúti, gyalogos vagy közmű űrszelvény biztosítása, statikai helyreállító metszés, stb... Minden olyan metszési eljárás ide sorolható, ami a lombkorona formájának változását eredményezi.
A metszlapokat ún. szívóágak mellett alakítjuk ki, aminek köszönhetően a seb környékén a tápanyagáramlás nem szakad meg, a sebszövet képződés - kalluszképződés - fokozottabb, a seb gyorsabban és eredményesebben gyógyul. Emellett kisebb mértékben képződnek megújuló hajtások. Ez egy durvább beavatkozás, de szakszerű kivitelezéssel minimalizálhatjuk a fára gyakorolt negatív hatását.
A metszés célja az épített környezet és a fa összeférhetőségének biztosítása.
Ifjító metszés
Az ifjító metszést sokan félreértelmezik. Ez a fajta metszés nem a fa csonkolásáról szól, a többi metszési módhoz hasonlóan a metszés szabályait betartva, szívóágak figyelembe vételével végezzük.
Akkor alkalmazzuk, ha az idős fa betegségből, sérülésből, vagy egyszerűen az idő múlásával elkezd leépülni, környezetére veszélyt jelent. Egy igen erőteljes beavatkozás, a lombkorona jelentős részét eltávolítjuk. Célja a fa statikai egyensúlyának helyreállítása, egy új, biztonságos lombkorona nevelése.
A jelentős lombveszteség miatt érdemes több szakaszban, több év alatt elvégezni, így lehetőséget biztosítva a fának a regenerációra. A fákat ez idő alatt rendszeresen ellenőrizni kell, a megújuló hajtásokon a metszést követő első vegetációs időszakban hajtásválogató metszést kell végezni.
A metszés utáni regenerációs hajtásokból nevelt új ágakat - mivel ezek gyengén kapcsolódnak az eredeti ágakhoz - 2-3 évente erősen visszavágni, növekedésüket folyamatosan kontrollálni szükséges.
Koronabiztosítás, statikai megerősítés
A leggyakrabban az ágak alátámasztásával vagy összekötözésével történik.
Lényege, hogy a megtartani kívánt ág terhének egy részét leveszi az ágalapról, és egy másik ág, vagy a föld felé továbbítja azt. A jól kivitelezett statikai megerősítés dinamikus mozgást enged a fának, amit a kritikus pontnál nem enged tovább, így támogatva az ágak megerősödését.
Statikai megerősítés ezen felül készülhet független kihorgonyzási ponttal, pl. betonkolonchoz vagy épülethez, lehet függesztett, de ide tartozik a villás elágazás rögzítése, a nyitott odú csőfalpótlása is.
Az ilyen rendszerek kialakítása szinte minden esetben a lombkorona kurtításával, statikai helyreállító metszéssel egészül ki.
Seb- és odúkezelés, fasebészet
A fák másképp működnek mint mi, emberek. Sebeiket nem gyógyítják, a sérült részekről lemondanak, azokat újakkal pótolják.
A nyílt sebfelületeken a sebzés pillanatában károsítók százai, köztük korhasztógombák támadják meg a fát, ami később (a sebzés nagyságától és a fa védekező képességétől függően) odvasodáshoz vezet. Ez ellen a fa a sérült rész elrekesztésével igyekszik védekezni, a szakma ezt az elrekesztéses védekezést nevezi CODIT - nak.(Compartmentalization of decay in trees)
A korhasztás folyamata visszafordíthatatlan, de a korhasztógombák életfeltételeinek korlátozásával lelassítható. Ebben tudunk mi, faápolók a fák segítségére lenni.